Wojna Światowa W Polsce – wycieczka 10 dniowa

Wojna Światowa W Polsce 10 - cio dniowa wycieczka

Jeżeli interesujesz się historią naszego kraju, jesteś ciekaw opowieści z II Wojny Światowej oraz życia ludzi, którym przyszło żyć w kraju zaatakowanym przez Hitlera, to oferowana przez nas wycieczka jest idealną propozycją dla Ciebie. Z racji, iż większa część Polskich terenów znalazła się pod okupacją nazistowską, pozostało nam wiele miejsc pamięci, historycznych pomników oraz muzeów, które możemy teraz odwiedzać i przybliżać się do klimatu tamtych czasów.

PLAN PODRÓŻY

DZIEŃ 1

Przyjazd do Krakowa

Nasz kierowca/przewodnik odbierze grupę z lotniska/dworca w Krakowie i zawiezie wprost do zarezerwowanego wcześniej hotelu. Nasz pilot/przewodnik będzie Wam cały czas towarzyszył, również podczas zakwaterowania. Gdy tylko uczestnicy wycieczki zostawią bagaże, przypisany Wam przewodnik rozpocznie realizowanie programu wycieczki od zwiedzania Starego Miasta Krakowa. Spacer zacznie się od popularnej trasy Drogą Królewską, dzięki temu będziecie mieli okazję zobaczyć najważniejsze miejsca w Krakowie, takie jak: Rynek Główny – prawdopodobnie największy średniowieczny rynek na świecie, umiejscowione na nim Sukiennice, zabytkową Bazylikę Mariacką, a także posłuchacie słynnego krakowskiego hejnału, który wybrzmiewa co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego. Następnie przez dzielnicę uniwersytecką dotrzecie na Wzgórze Wawelskie, gdzie będzie można podziwiać imponujący Zamek Królewski, który podczas II wojny światowej był główną siedzibą Generalnego Gubernatora – Hansa Franka.

Po tym krótkim spacerze uczestnicy wycieczki wrócą do hotelu na powitalną, pyszną kolację.

 

DZIEŃ 2

Kraków: zwiedzanie miasta

W ten dzień poznacie miejsca na mapie Krakowa ściśle powiązane z okupacją miasta w czasie wojny. Nasz lokalny przewodnik odbierze Was spod hotelu i razem udacie się na ulicę Pomorską, gdzie kiedyś osadzona była siedziba gestapo, a dzisiaj powstało tam muzeum i wystawa ku pamięci ofiar: Ludzie w Krakowie w czasach terroru. Następnie skierujecie się w stronę dzielnicy żydowskiej – słynnego Kazimierza, gdzie zjecie obiad w jednej z restauracji serwującej lokalne dania. Kolejny punkt zwiedzania będzie wizytą w byłym obozie w pracy – Płaszowie, gdzie obecnie ostały się jedynie pomnik ku czci ofiar i niewielkie ilości ruin baraków, gdzie trzymano więźniów. W trasie do obozu w Płaszowie, po drodze, miniecie teren getta łącznie z fundamentami oryginalnych murów. Na koniec tego dnia zostanie wam do zwiedzenia znana z filmu, i nie tylko, Fabryka Schindlera, gdzie funkcjonuje muzeum, w którym dowiecie się więcej o czasach okupacji nazistowskiej w Krakowie, oraz poznanie dokładną historię bohatera, który uratował tysiące Żydów.

DZIEŃ 3

Kraków – Auschwitz-Birkenau – Gliwice

Dla małej odmiany czas zmienić miejsca odwiedzin i wyjechać poza Kraków. Po śniadaniu prywatny pilot odbierze zorganizowaną grupę z hotelu na wycieczkę do głównego punktu programu tego dnia.  Rozpoczniecie wycieczkę od zwiedzania symbolicznego miejsca pamięci holokaustu w Polsce - Muzeum Auschwitz-Birkenau, aby następnie udać się do Gliwic. Zwiedzanie największego obozu koncentracyjnego zajmuje około trzech i pół godziny z lokalnym przewodnikiem, który przeprowadzi Was przez obozowe baraki, pokaże ruiny krematoriów i komór gazowych, zarówno w pierwszej części obozu – Auschwitz I, jak i w drugiej – Birkenau. 

Po zwiedzaniu Muzeum będzie krótka przerwa na obiad, który zostanie zaserwowany w jednej z lokalnych restauracji. Ruszając dalej, w drodze do Gliwic zatrzymacie się również w Auschwitz III – Monowitz. Monowice były III częścią obozu, gdzie więźniowie byli zmuszani do katorżniczej pracy w ekstremalnych warunkach. Gdy dotrzecie do Gliwic, będziecie mieli okazję odwiedzić Muzeum Wieży Radiowej, które jest symbolem ‘incydentu gliwickiego’, który to miał miejsce 31 sierpnia 1939 roku. Wówczas niemiecki oddział SS upozorował atak Polaków na gliwicką stację radiową, co miało być usprawiedliwieniem ataku na Polskę dzień później.

 

Po powrocie z Gliwic późnym wieczorem, w hotelu zostanie podana Wam kolacja.

 

DZIEŃ 4

Gliwice – Łambinowice – Wrocław

Po porannym śniadaniu wyjedziecie z hotelu w kierunku Wrocławia. Po drodze zatrzymacie się na krótki przystanek w Łambinowicach, aby zwiedzić tamtejszy, były obóz jeńców wojennych – Lamsdorf. Wizyta zawiera zwiedzanie muzeum oraz głównej ekspozycji, miejsca pamięci i mogiły ofiar. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca dzięki lokalnemu przewodnikowi, grupa uda się w dalszą drogę. Obiad zjecie po drodze w kierunku Wrocławia. Po dotarciu zaczniecie od zwiedzania starego miasta, podczas którego dowiecie się kilku ciekawostek o jego historii podczas II wojny światowej i nie tylko.

 

Wieczorem, po zakwaterowaniu, będzie na Was czekać kolacja w hotelu.

DZIEŃ 5

Wrocław: Osówka – Zamek Książ

Dzień 5 zaplanowany został na zwiedzanie ciekawych miejsc we Wrocławiu.  Na początek grupa odwiedzi podziemne miasto - Osówka, jest to najlepiej zachowana część nazistowskiego projektu Riese – Olbrzym, który mianuje się największym projektem górniczo-budowlanego Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943 - 1945. Cel wykonywanych projektów i prac był utrzymywany w ścisłej tajemnicy. Zdaniem niektórych miała to być tajna siedziba Adolfa Hitlera. Inni zaś uważają, iż budowano tam hale dla podziemnych fabryk tajnej broni. Do pracy wykorzystywano robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

 

Po zjedzonym tam obiedzie i krótkiej przerwie na odpoczynek wyruszycie w kierunku Wałbrzycha, gdzie znajduje się jeden z największych zamków w Polsce - Zamek Książ. Jego położenie na skalistym wzgórzu ponad koronami drzew robi naprawdę wielkie wrażenie. Gdy dotrzecie na miejsce, udacie się na zwiedzanie królewskich komnat z lokalnym przewodnikiem. Zamek Książ również należał do sekretnego projektu Riese.

 

Po dniu pełnym wrażeń wieczorem zjecie kolacja w hotelu.

DZIEŃ 6

Wrocław – Łódź – Gdańsk

Nadszedł czas, aby wyrusza dalej na północ Polski, w stronę Bałtyku, do Gdańska. Ten kierunek nie jest przypadkiem, gdyż to właśnie tam rozpoczęła się II Wojna Światowa. Po drodze do Gdańska zawitamy także do Łodzi, która była drugim centrum kultury żydowskiej przed wojną. Po krótkim zwiedzaniu miasta i smacznym obiedzie wyjedziemy w dalszą trasę  do Gdańska.

 

Po przyjeździe do miasta zakwaterujemy się w hotelu i zjemy tam kolację.

DZIEŃ 7

Gdańsk: zwiedzanie miasta

Po wczesnym śniadaniu grupa uda się wraz z lokalnym przewodnikiem na zwiedzanie Gdańska, starówki, nowoczesnej części miasta oraz miejsc ściśle związanych z wojną. Zwiedzanie rozpocznie się na Westerplatte, gdzie miało miejsce pierwsze starcie wojsk nazistowskich z polskimi, w czasie II Wojny Światowej. Po Westerplatte wrócimy do centrum, gdzie kontynuujemy dalsze zwiedzanie miejsc wartych zobaczenia. Lokalny przewodnik zaprowadzi grupę pod miejsce pamięci, którym jest budynek Poczty Polskiej, gdzie 1.09.1945 roku miał miejsce pierwszy atak wojsk nazistowskich. Następnie będzie krótka przerwa na przekąskę. Po lunchu grupa uda się do znanego Muzeum II wojny światowej.

 

Kolacja zostanie podana w hotelu.

DZIEŃ 8

Gdańsk – Wilczy Szaniec – Warszawa

Po śniadaniu, według programu wycieczki udamy się do Wilczego Szańca, głównej siedziby Hitlera. Zobaczycie kwaterę składającą się z 200 budynków, która sprytnie była ukryta w lesie i tworzyła praktycznie samowystarczalne miasto. W 1944 roku mieszkało tam ponad 200 osób. Było to również miejsce nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera w lipcu 1944 roku. W jednej z restauracji w Mrągowie zjecie domowy obiad, a następnie udacie się do Warszawy.

 

Po przyjeździe do miasta i zakwaterowaniu w hotelu zjecie tam kolacje.

DZIEŃ 9

Warszawa: zwiedzanie miasta

Ten ostatni dzień zostanie przeznaczony na odkrywanie zabytków Warszawy, stolicy Polski. Po śniadaniu przewodnik odbierze Was z hotelu i kolejno udacie się na zwiedzanie miasta dawną Drogą Królewską, mijając po drodze zacny pomnik Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Warszawski czy piękny Pałac Prezydencki. Na koniec dotrzecie do Placu Zamkowego, gdzie znajduje się również Zamek Królewski.

 

Warszawska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO jako wyjątkowy przykład niemal całkowitej odbudowy zabytków historycznych.

Po pysznym obiedzie, zjedzonym w okolicznej restauracji,  przewodnik zabierze grupę na krajoznawczy spacer po warszawskiej starówce, gdzie zobaczycie Pomnik Powstania Warszawskiego. Później udacie się w okolice byłej dzielnicy żydowskiej i warszawskiego getta, gdzie poznacie historię II wojny światowej. Na koniec tego dnia zwiedzicie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Po przybyciu do hotelu czekać będzie na Was pożegnalna kolacja.

 

DZIEŃ 10

Warszawa – Kraków wyjazd

Przed Wami ostatni dzień w podróży, która zakończy się na dworcu w Warszawie lub docelowo w Krakowie.



*Cena wycieczki zawiera:

  • zakwaterowanie: 9 nocy w 3* hotelu
  • transport: klimatyzowany autokar/bus
  • posiłki: w każdym dniu wydawane w hotelu śniadania, obiady i kolacje 
  • lokalny, licencjonowany przewodnik
  • profesjonalny i pomocny pilot wycieczki
  • doświadczony kierowca
  • bilety wstępu wyszczególnione w programie
  • opłaty parkingowe
  • podatki